CAPATA – CIABATTA EKMEGI

 

Çıtır çıtır, unsu, zeytin kokulu,  büyük delikli harika bir ekmek.  Ekmegın kökeni Kuzey Italya.  Cok şekillendirilmeden  küçük ekmekcikler olarak yapılıyor ya da markette satılan haliyle somun olarak da yapılabılır. Biga denen bekletilmiş maya ile yapılıyor. Bu aslında ekşi mayanın hızlandırılmış hali gibi. Yapması da yemesi de çok keyifli bır ekmek.

 

BİGA

250 gr un

5 gr taze maya (10 grlık mayanın  kuru paket mayanın dörtte biri)

150 cc ılık su

Mayayı suyla karıştırın. Azar azar unu ekleyerek hamuru yapın ve 2 dakıka yogurun. Oda sıcaklığında 8-12 saat beklesin. Once çok kabarıp sonra çöküyor. Akşamdan yapmak gayet iyi bir fikir.

 

ÇAPATA HAMURU

 

300 cc ılık su

15 gr yaş maya veya 10 grlık kuru paket mayasının ¾ ü

500 gr beyazlatılmamış ekmeklık un

2 çay kaşığı tuz

4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

 

1.     ADIM

300  cc suda mayayı eritin bu bu karısımı bigaya ekleyin. Homojen bir kıvam alana kadar karıştırın. Unun yarısını yani 250 gf un ekleyin. 5 dakida yoğurun esnek bir hamur olana kadar yoğurunç. Yapışkan bir hamur olacak. Uzerini kapatıp kabarmaya bırakın.  Yaklaşık 2 saat kadar dinlenmeye bırakın. 2.5 katı kadar kabaracak.

 

2.     ADIM

Hamura tuz ve zeytinyağını ekleyin. Azar azar kalan unun yarısını ekleyin. Esnek bir hamur elde edene kadar yoğurun. Hamurun üzerini kapatıp 1 saat kadar dinlenmeye bırakın.2 katı kadar kabaracak.

 

3.     ADIM

Hamuru bol unlanmış tezgaha alın ve 10-12 parcaya ayırın. Kabaca şekillendirip fırın tepsisine yerleştirin. Bolca un serpiştirin. 

Yarım saat kabarmaya bırakın.

 

PİŞİRME

 

Fırını 220 dereceye ayarlayın. 30 dakika- üzeri kızarana kadar pişirin.

 

Ekmeği fırından çıkınca sıcak sıcak zeytinyağına batırarak ya d atereyağı ile yemek harika oluyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !